Základné informácie o oceľových konštrukciách

Výhody oceľovej konštrukcie

• vysoká pevnosť ocele v pomere k hmotnosti oceľovej konštrukcie
  • efektívnosť priemyselnej výroby zabezpečuje presnosť oceľovej konštrukcie, nesezónnosť výroby konštrukcie a montáže oceľovej konštrukcie, automatizácia procesov, eliminácia ľudskej chyby, nízka hmotnosť oceľovej konštrukcie, vysoká produktivita
  • rýchla montáž oceľovej konštrukcie
  • jednoduchá rekonštrukcia oceľovej konštrukcie, prispôsobivosť
  • recyklovateľnosť ocele

Špecifikácia materiálu

Zliatiny železa:

• chemicky čisté železo
  • technické železo:
  • oceľ
  • liatina a surové železo

Základné typy ocele:

• uhlík - Fe, C, Mn, Si
  • legované - Cr, Ni, V
  • konštrukčné ocele
  • nástrojové ocele

Zrnitostná oceľ

Štruktúra ocele sa skladá z veľkého počtu malých kryštálov, ktoré majú nepravidelný tvar. Zrná majú rôznu veľkosť a orientáciu kryštálovej mriežky. Táto nepravidelnosť vzniká preto, lebo kryštály sa pri raste a tvárnení za studena navzájom rušia.

Fyzikálne vlastnosti ocele

modul pružnosti v ťahu a tlaku E=210-103MPa

modul pružnosti v šmyku G=81-103 MPa

koeficient priečnej deformácie v=0,3

Mechanické vlastnosti ocele

• pružnosť ocele
  • pevnosť ocele
  • ťažnosť ocele
  • húževnatosť ocele
  • tvrdosť ocele
  • zvariteľnosť ocele

Konštrukčné ocele

Konštrukčné ocele musia mať dostatočné vlastnosti, pokiaľ ide o lomovú húževnatosť, zvariteľnosť, laminárne trhliny, kvalitu, pokiaľ ide o vnútorné chyby, použité prierezy musia spĺňať medzné odchýlky a tolerancie, materiál pre konštrukčné ocele sa prednostne vyberá v takých triedach a hrúbkach, aby nebolo potrebné oceľ počas zvárania predhrievať.

Hutnícke výrobky

Výroba sa vykonáva valcovaním za tepla, tvárnením za studena, odlievaním, kovaním, ťahaním, ohýbaním.

Hutný materiál sa delí na:

• polotovary,
  • tyče - koľajnice, uholníky, valcované profily - I, IE, IPE, HEB - používané na výrobu primárnych oceľových konštrukcií
  • drôty - drôty menších priemerov sa ťahajú a používajú na výrobu oceľových lán, drôty od priemeru 5,5 mm sa valcujú za tepla,
  • plechy - ťažké plechy sa valcujú za tepla v hrúbkach 3 - 120 mm, v šírkach 0,5 - 4 m a v dĺžkach do 16 m. Klasické hrúbky plechov sú 5,6,8,10,12,18,20,22,25,28,30,35,40,50 mm,
  • široká oceľ - valcovaná za tepla v tvaroch pásov širokých 160 - 900 mm v hrúbkach 5 - 60 mm
  • pásy,
  • rúry - delené podľa spôsobu výroby na bezšvíkové a zvárané, podľa tvaru na kruhové a štvorcové - štvorcové alebo obdĺžnikové
  • tenkostenné profily - vyrábajú sa z oceľových plechov s hrúbkou do 4 mm valcovaním za studena. Prierezy môžu byť tyčové - otvorené alebo uzavreté a prierezy môžu byť široké. Povrch je čierny alebo pozinkovaný.