logo Unihal

Univerzálne montované haly

+420 702 107 808
+420 702 107 808

Oceľ


Oceľ - základný stavebný prvok každej oceľovej konštrukcie

Oceľ je vďaka svojim bezkonkurenčným vlastnostiam najpoužívanejším stavebným materiálom. Oceľ má všestranné využitie pri montovaných halách, priemyselných budovách, obchodných a predajných centrách a tiež pri výrobe mostov, koľají, schodísk, strojov, výstužných tyčí do betónu, zábradlí, schodísk, brán a dverí a mnohých ďalších zámočníckych výrobkov všade okolo nás.

Oceľ je široko používaná vďaka svojej nevyčerpateľnosti a recyklovateľnosti. Oceľ je trvanlivý materiál vynikajúci svojou pevnosťou, variabilitou a prispôsobivosťou.

Výroba ocele

Oceľ sa vyrába v oceliarňach zo surového železa, kde sa odstraňuje prebytočný uhlík, fosfor a síra a do železa sa zasa pridáva mangán, hliník a kremík.

Železná ruda sa privádza do vysokých pecí spolu s koksom a vápencom a vysoké pece tieto minerály roztavia a odstránia železo a trosku.

V oceliarňach sa potom železo kuje konvekčným kyslíkovým procesom a železo sa čistí prúdom kyslíka.

Kalenie ocele

Kalením ocele sa menia mechanické vlastnosti ocele - ide o rýchle alebo pomalé ochladzovanie ocele studenou vodou.

Legovanie ocele

Legovaním ocele sa menia vlastnosti a kvalita ocele - do ocele sa pridáva chróm, nikel, mangán a iné prvky v rôznom pomere, aby sa zmenila tvrdosť a pevnosť ocele.

Najväčší svetoví výrobcovia ocele

Najväčším výrobcom ocele je Čína, ktorá sa podieľa 44 % na celosvetovej produkcii ocele a ročne vyrobí približne 630 miliónov ton ocele. Druhým najväčším výrobcom je Európska únia a tretím Japonsko.

Najväčšími spoločnosťami na trhu s oceľou sú ArcelorMittal, Baosteel z Číny, POSCO z Južnej Kórey, Nippon Steel z Japonska a JFE Holdings tiež z Japonska.

V Českej republike sa ročne vyrobí približne 5 miliónov ton ocele a najväčšími výrobcami ocele v krajine sú ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny a Evraz Vítkovice Steel.

Recyklácia ocele

Možnosť recyklácie ocele z nej robí prakticky nevyčerpateľný zdroj stavebného materiálu. Recyklovať oceľ je ekonomicky výhodnejšie ako vyrábať novú zliatinu a ťažiť železnú rudu.

Navyše oceľ počas recyklácie nestráca svoju pevnosť, trvanlivosť ani variabilitu. Je to jeden z najviac recyklovaných materiálov na svete. Recyklácia ocele znižuje celkovú spotrebu energie v priemysle o 75 %. Každý rok sa recykluje približne 70 - 80 miliónov ton ocele.

Oceľ sa recykluje v oceliarňach tavením v elektrických oblúkových alebo indukčných peciach.

Najčastejšie recyklované výrobky z ocele sú: