Poľnohospodárska skladová hala Marjanko

V apríli 2017 sa uskutočnila výstavba skladu pre pána Jiřího Marjánka v Liboteniciach. Hala slúži na skladovanie poľnohospodárskych produktov, najmä zemiakov a zeleniny.

Investor Jiří Marjanko
Adresa Libotenice
Typ haly Skladové, Potraviny, poľnohospodárstvo
Farba Hnedá
Rok 2017

Nový poľnohospodársky sklad bol postavený ako jednoduchá jednopodlažná budova obdĺžnikového tvaru so sedlovou strechou. Vnútorný priestor haly je rozdelený priečkou zo sendvičových panelov na rôzne účely. V hlavnej časti haly sa udržiava nízka teplota pre optimálne skladovacie podmienky pomocou dvoch chladiacich jednotiek. Vnútorná svetlá výška haly viac ako 5 metrov umožňuje skladovať zeleninu nielen voľne loženú, ale aj pohodlnejšie pomocou regálového systému. Logistiku umožňujú dve elektricky ovládané priemyselné sekcionálne brány. Prefabrikovaná skladová hala nemá vzhľadom na svoje určenie žiadne okná ani dvere.

Oceľová konštrukcia montovaného skladu

Nosná oceľová konštrukcia haly bola navrhnutá ako rámová konštrukcia z valcovaných oceľových profilov. Na zachovanie charakteru okolitých budov sa zvolil výrazne strmší sklon strechy 15°. Štandardný sklon strechy 6° sa zvyčajne volí s cieľom minimalizovať vnútorný priestor na vykurovanie. Pre samotnú strešnú konštrukciu bola zvolená ekonomická možnosť použitia ľahkých profilovaných pozinkovaných väzníkov METSEC so strešnými sendvičovými panelmi.

Opláštenie haly, výplne otvorov

Na opláštenie strechy haly sa použili osvedčené 100 mm hrubé PUR panely s protipožiarnymi vlastnosťami EW15DP3 a veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami so súčiniteľom prechodu tepla U=0,22 (W/m2K). Na steny haly sa použili 100 mm hrubé PIR panely (U=0,23 W/m2K), ktoré sa v súčasnosti používajú takmer vo všetkých montovaných halách.

Hala bola na žiadosť investora navrhnutá v trochu netradičnej farebnej schéme. Na opláštenie strechy a stien sa použil odtieň "Brick" RAL 8004. Tento odtieň pôsobí v danom prostredí prirodzene a zámerne sa odchyľuje od bežne používaných sivých farieb na opláštenie priemyselných hál. Sivá farba je použitá len na sekcionálnych bránach a tiež na lemovaní a klampiarskych konštrukciách haly.

Hodnotenie montovanej haly Marjanko

Veľmi spokojný s inštaláciou a kvalitou práce. Jiří Marjanko, investor