Showroom a predajná hala Stazap Properties Praha

Nový sklad bol postavený na mieste zastaraných a technicky nevyhovujúcich predajných a skladových priestorov. Po ich odstránení vznikol stavebný pozemok, na ktorom bola postavená jednopodlažná montovaná hala pretiahnutého obdĺžnikového tvaru s klasickou sedlovou strechou.

Investor Stazap Properties a.s.
Adresa Tiskařská 12, Praha 10
Typ haly Administratívne, predajné
Rozmer (m) 10,6x75,6x5,45
Farba Biela, Modrá
Rok 2018

Rozmery haly boli prispôsobené priestorovým možnostiam stavebného pozemku. Vznikla tak pomerne úzka a pomerne dlhá budova. Dĺžka haly vyše 75 m sa však s výhodou využila pre koncept budovy, ktorý umožnil rozdeliť budovu na niekoľko častí so samostatnými vstupmi a vjazdmi. Vznikol tak priestor pre nájomcov, ktorý sa dá pomocou vnútorných priečok variabilne prispôsobiť počtu a potrebám viacerých rôznych nájomcov.

Umiestnenie montovanej skladovej haly vo svahu a v tesnej blízkosti prístupovej cesty si vyžiadalo neštandardné riešenie zapusteného vstupného schodiska. Budova sa vyznačovala aj pruhovanou modro-bielou farebnosťou, ktorá je typická pre všetky novostavby investora.

Výška haly 5,45 m bola zvolená vzhľadom na požiadavku investora na univerzálnosť využitia prenajatých priestorov, ktoré musia umožniť prípadné skladovanie tovaru na paletách aj vo viacpodlažných regálových systémoch.

Zvýšená požiadavka na presvetlenie haly sa vyriešila použitím dostatočného počtu veľkých okien v kombinácii so strešnými osvetľovacími PC panelmi.

Prefabrikovaná konštrukcia haly

Nosná oceľová konštrukcia haly aj prístrešku bola navrhnutá ako rámová konštrukcia z valcovaných oceľových profilov IPE. Pre sklon strechy haly sa zvolili štandardné hodnoty 10 %, ktoré sú vo všeobecnosti výhodné z hľadiska úspory materiálu na konštrukciu a opláštenie, ale aj z dôvodu minimalizácie nevyužitého strešného priestoru na prípadné vykurovanie. Oceľová konštrukcia spĺňa požiadavku na zvýšenú požiarnu odolnosť 30 min bez použitia protipožiarneho náteru. Tým sa eliminuje potreba investora pravidelne prelakovať a obmedzovať prevádzku. Na strešnú konštrukciu bol zvolený osvedčený ľahký priehradový systém METSEC.

Opláštenie haly, výplne otvorov

Na opláštenie strechy haly sa použili osvedčené PUR panely s hrúbkou 100 mm s protipožiarnymi vlastnosťami EW15DP3 a veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami so súčiniteľom prechodu tepla U=0,22 (W/m2K). Vzhľadom na zastavanosť pozemku a nedostatočné odstupové vzdialenosti od okolitých budov sa na opláštenie stien použili sendvičové panely s hrúbkou 150 mm s jadrom z minerálnej vlny. Ich parametre spĺňajú aj tie najnáročnejšie požiadavky na požiarnu odolnosť.

Hala je navrhnutá v pre investora typických modrých a bielych vertikálnych pruhoch v odtieňoch RAL 5010 a 9002. Strešný plášť je jednofarebný vo farbe RAL 9002.

Na oživenie celkového vzhľadu budovy sa na výplne otvorov (okná, dvere) použila kontrastná tmavosivá farba. Sekcionálne brány sú v modrom odtieni RAL 5010.