Ako správne navrhnúť dvere do haly, budovy?

Pridané 02.06.2015

Dvere, ako každý jednotlivý prvok v systéme montovaných hál a budov, majú svoje špecifické a nezameniteľné miesto a ich návrh musí vychádzať z konkrétnej situácie a podmienok.

Aký je alebo bude účel dverí? Na to potrebujeme poznať alebo si ujasniť konkrétne základné parametre a technické možnosti ponúkaných riešení. Vo vývoji dverí došlo v poslednom období k veľkému posunu a progresívnemu vývoju. Kedysi bežné priemyselné dvojkrídlové plechové vlysové dvere rôznych rozmerov sa v tejto podobe už takmer nepoužívajú. Vývoj sa posunul k priemyselným sekcionálnym bránam, ktoré sú bežne dostupné v rozmeroch do 7 m šírky a 5,5 m výšky.

Dimenzovanie rozmerov a typov brán.

Pri posudzovaní a navrhovaní typu a rozmerov garážových a priemyselných brán sa berie do úvahy najmä to, aké dopravné prostriedky sa budú používať alebo aké materiály sa budú cez bránu prepravovať. Rozmery brány musia byť nadimenzované s dostatočnou rezervou. V prípade nákladných vozidiel, ktoré nevchádzajú do montovanej haly a nakladajú alebo vykladajú sa cúvaním do oceľovej haly, je potrebné zohľadniť dnes bežné rozmery ložnej plochy cca 2,5 m a cca 2,0 m pre dodávky. Brána by mala byť aspoň o 10 - 30 cm širšia, aby sa uľahčila manipulácia. V prípade, že nákladné vozidlo vchádza do budovy, požadovaná šírka brány s potrebným manipulačným priestorom je minimálne 4,50 m, lepšie však 4,70 m. Nákladné vozidlo je široké približne 3,10 m vrátane zrkadiel. Výška dverí nákladného vozidla sa odporúča 4,20 m.

Inak sa veľkosť dverí tradične posudzuje z rôznych ďalších hľadísk: Dodávajú sa zásielky nákladnými autami, dodávkami alebo len osobnými autami? Je potrebné chrániť vyložený materiál alebo tovar pred poveternostnými vplyvmi, chladom, teplom alebo hmyzom? Tieto otázky sa dajú vyriešiť pomocou dverového tesnenia alebo tesniaceho goliera. Ďalšie otázky - ako sa bude vykonávať nakladanie a vykladanie - bude potrebná nakladacia úroveň alebo výsuvná plošina? Z čoho bude vyrobená rampa? Bude technicky a materiálovo korešpondovať s halou, budovou?

Prečo použiť sekcionálne brány oproti skoršej technológii dvojkrídlových oceľových brán?

Sekcionálne brány pre priemyselné haly:

• nezaberajú žiadny ďalší priestor okolo otvoru brány v hale
  • majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
  • sú ľahko ovládateľné a môžu sa ovládať tlačidlom alebo diaľkovým ovládaním
  • povrchové materiály sa ľahko udržiavajú
  • nekorodujúce materiály a povrchové úpravy majú dlhú životnosť
  • majú veľký výber tvarov, vzorov a farieb
  • vyznačujú sa možnosťou funkčného osvetlenia
  • sú bezpečné v každej fáze otvárania
  • majú zvýšenú odolnosť proti násilnému vniknutiu
  • môžu byť doplnené vstupnými dverami tam, kde nie je možné umiestniť samostatné vstupné dvere mimo dverí

Najčastejšie používané typy garážových a priemyselných brán :

• Sekcionálne garážové a priemyselné brány - pozostávajú z vodorovných, navzájom spojených panelov, zvyčajne vysokých 200 - 500 mm, izolovaných polyuretánovou penou. Panely sa pohybujú vertikálne hore na koľajniciach a potom horizontálne pod stropom. Pohon je zvyčajne elektrický a využíva torzné pružiny.
  • Bočná sekcionálna brána má rovnaký princíp ako bežná brána, len je otočená o 90 stupňov. Panely sú umiestnené vertikálne a brána sa zasúva do bočnej časti garážového alebo dverného otvoru. Ovládanie a pohon sú podobné.
  • Výklopná brána je vyrobená z jedného kusu, ktorý sa otáča nahor. Pri menších rozmeroch je ovládanie zvyčajne mechanické s použitím protizávažia. Pri väčších veľkostiach je ovládanie elektrické pomocou tlačidla alebo dokonca diaľkového ovládania.
  • Rolovacie garážové a priemyselné brány - sú vyrobené z nižších profilov (jemnejšie horizontálne členenie) ako sekcionálne brány, zvyčajne 50 - 120 mm, môžu byť izolované polyuretánovou penou. Keďže brána sa roluje na hriadeli umiestnenom nad bránou, je potrebné zohľadniť konštrukčnú výšku rolovacej brány minimálne 800 mm.
  • Posuvné dvere - sú vyrobené z jedného kusu, a preto sa táto vlastnosť používa buď z architektonických dôvodov, alebo pri protipožiarnych dverách. Vonkajší vzhľad môže byť veľmi rôznorodý a môže byť vizuálne podobný sekcionálnym alebo rolovacím bránam, čo sa týka farby a vzoru - v závislosti od požiadaviek architekta alebo investora.

Kedy použiť tesniace goliere alebo tesnenia dverí?

Tesniace goliere a dverné tesnenia chránia manipulovaný tovar pred poveternostnými vplyvmi, šetria náklady na energiu, zabraňujú prievanu, a tým aj prestojom zamestnancov z dôvodu choroby. V kombinácii s nakladacími mostíkmi sú často zbytočné drahé prístrešky a predĺženia rampy, ale na druhej strane zvyšujú komfort obsluhy. Rozsiahly sortiment rôznych tesniacich límcov dopĺňajú nafukovacie tesniace límce a vankúšové tesniace límce pre špeciálne aplikácie.

Viac informácií o sekcionálnych bránach v hale si môžete prečítať tu: Sekcionálne brány