Aké sú výhody a nevýhody strešných okien v hale?

Pridané 28.07.2015

Strešné svetlíky sú vhodné najmä pre niektoré typy výrobných hál, skladov, obchodov. Nie sú však vhodné pre športové haly, výrobné haly, kde by mohlo dochádzať k oslňovaniu slnkom. V prípade skladov s regálovými systémami musí byť strešné okno namontované priečne k regálom.

Je potrebné zvážiť možné výhody a nevýhody tohto typu osvetlenia.

Hlavné výhody strešných svetlíkov:

• Nižšia spotreba energie na osvetlenie haly
  • Efektívne osvetlenie interiéru haly
  • Prirodzené a príjemné osvetlenie denným svetlom
  • Zabezpečenie prirodzených, realistických farieb v interiéri
  • Prirodzené svetlo znižuje pocity ospalosti, únavy, depresie a zlepšuje koncentráciu a náladu
  • Účinné vetranie cez otvory
  • Bezúdržbový

Nevýhody strešných okien:

• Únik tepla z haly
  • Strešné okná nie sú vhodné do priestorov, kde nie je slnečné svetlo žiaduce (zváranie, šport)
  • Zásah do strešného plášťa môže viesť k možnému zatekaniu do haly počas dažďa
  • Vytváranie nežiaducich tieňov v hale a nerovnomerné osvetlenie v hale

Aký typ strešného okna zvoliť pre priemyselnú halu

Ak sa rozhodneme osvetliť halu strešným oknom, na výber je niekoľko typov strešných okien.

Medzi najobľúbenejšie typy svetlíkov pre montované haly patria:

• Strešné hrebenové svetlíky
  • Bodové strešné svetlíky
  • Strešné svetlíky z panelov

Strešné hrebenové svetlíky

Strešné hrebenové svetlíky sa umiestňujú v hrebeni haly po celej dĺžke strechy alebo len čiastočne podľa potreby investora. Najčastejšie sa strešné svetlíky dodávajú v šírke 3 m a sú vhodné pre snehové plochy do 4 kN/m2.

Strešné svetlíky sa zvyčajne dodávajú s otvorom na účinné a jednoduché vetranie haly a s elektrickým servomotorom a senzorom dažďa a vetra, ktorý zabezpečuje okamžité zatvorenie vetracieho krídla v prípade dažďa.

Strešné okno sa montuje na rám z pozinkovaného plechu. Hliníková konštrukcia strešného okna je opláštená 16 mm hrubými polykarbonátovými doskami opálovej farby s tepelnými vlastnosťami U=1,84 W/m2K a ochrannou vrstvou proti UV žiareniu. Dodávame aj svetlíky s polykarbonátovými doskami s hrúbkou 25 mm s lepšími tepelnými vlastnosťami U=1,45 W/m2K.

Bodové strešné okná

Bodové strešné okná sú vhodné na ploché strechy aj na strechy s miernym sklonom. Sú vhodné na osvetlenie kuchýň, skladov, WC, schodísk a najmä stredných miestností v hale, kde nie je možné zabezpečiť denné svetlo oknami.

Reflektory sa môžu dodávať s otvorom alebo bez neho. Svetlíky s otvorom slúžia ako nízkonákladový prvok prirodzeného vetrania, ktorý zabezpečuje úsporu nákladov na drahé klimatizačné zariadenia. Otváranie môže byť navrhnuté s elektromotorom alebo manuálnym riešením.

Osvetľovacie panely

Svetlíkové panely sú lacnejším riešením osvetlenia strechy ako strešné okná, poskytujú dostatok denného svetla, ľahko sa inštalujú a dodávajú sa v rovnakom profile ako strešný panel. Sú vhodné pre strechy so sklonom minimálne 4°.

Panely sú vyrobené z polykarbonátu s tepelnými vlastnosťami U = 2,0 W/m2K. Priepustnosť svetla týchto panelov je 63 %. Panely sa dodávajú v dĺžkach 1-8 metrov.