Administratívna a výrobná hala DPK Morava v Olomouci

Táto stavba získala Čestné uznanie v súťaži Stavba roka 2018 Zlínskeho kraja

Dodali sme administratívnu a výrobnú halu, ktorá slúži ako nové sídlo strojárskej spoločnosti, ktorá touto investíciou skvalitnila svoje zázemie a rozšírila výrobné priestory.

Investor DPK Morava s.r.o.
Adresa Olomouc
Typ haly Výrobné, Administratívne, predajné
Farba Biela, Antracitová, Červená
Rok 2018

Administratívna a výrobná hala bola navrhnutá s maximálnym prínosom pre spoločnosť DPK Morava s.r.o., ktorá je čisto českou strojárskou firmou zaoberajúcou sa výrobou modelárskych zariadení z dreva, plastu, kovu, hliníka, bronzu, sivej liatiny, ale aj kombinovaných modelov, foriem na zlievarenské účely a zariadení na tlakové liatie. Zákazníkmi sú zlievarne a kovárne, ako aj domáce a zahraničné spoločnosti zamerané na letecký a automobilový priemysel.

Vizualizácia prefabrikovanej haly

Na začiatku výstavby sme sa podieľali na návrhu konštrukčnej časti potrebnej pre stavebné povolenie. Následne nám investor zadal úlohu vytvoriť vizualizáciu haly vo farbách spoločnosti; nakoniec zvíťazil jeden z variantov, ktorý sa realizoval podľa návrhu.

Dispozícia haly v kontexte s okolím

Montovaná hala je postavená na poslednom pozemku patriacom k priemyselnej zóne v Olomouci-Holici. V rámci dodávky bolo potrebné predĺžiť všetky inžinierske siete vrátane cesty na pozemok investora a po kolaudácii ich bezodplatne odovzdať mestu. Výstavbu komplikovala skutočnosť, že cez tieto siete viedla jediná prístupová cesta a prípojky mohli realizovať len firmy s certifikátom nadnárodných spoločností. Všetky meracie zariadenia boli vybudované na stavbe, ktorú sme potom napojili na samotnú administratívnu a výrobnú halu. Súčasťou stavby boli aj vnútorné prípojky, cesty, oplotenie, výsadba trávy a stromov a samotná hala so zázemím pre zamestnancov spoločnosti a výrobu. Súčasťou dodávky boli všetky vodárensko-plynárenské profesie spolu s elektroinštaláciou a súčasťou boli aj 2 ks mostových žeriavov. Jedinou samostatnou dodávkou investora na stavbe boli rozvody vzduchu a odsávanie strojov vrátane rekuperácie.

Špecifiká diela

Hale dominuje vstupný portál z panelov Alubond v červenej farbe RAL 3000, ktorý nadväzuje na červené pásy fasády. Investor od začiatku požadoval veľký vstupný prístrešok, ktorý je vyrobený z polykarbonátových panelov a má rozmery 2,0 × 21 m v tvare písmena L. Klenba je zavesená pod stropom haly a je spojená s administratívou cez protipožiarnu stenu.

Návrh haly

Samotná hala má rozmery 26x56 m s výškou 7,7 m na hrebeni haly. Hala je kompletne zhotovená z oceľovej konštrukcie v požiarnej odolnosti R15. Administratívna časť haly je na podlahe, kde skladbu podlahy tvoria oceľové nosníky, nosná TR doska, betón s kari sieťou, ďalej tepelná a zvuková izolácia, nad ňou sú dosky fermacell a nakoniec finálny koberec alebo dlažba. Podlaha je obsluhovaná oceľovým otvoreným dvojramenným schodiskom, stupne sú z keramickej dlažby.

Výrobný priestor haly je rozdelený protihlukovou stenou na dve samostatné polia a každé pole obsluhuje mostový žeriav s nosnosťou 3,2 t. Tretina haly - modelárska dielňa - je kvôli prašnosti a hlučnosti úplne oddelená od ostatnej výroby. Konštrukčne je hala riešená ako rámová konštrukcia, stĺpy z profilov HEA sú votknuté kvôli mostovým žeriavom. Strecha v oboch častiach je z tenkostenných profilov METSEC, na ktoré sa dodáva opláštenie.

Opláštenie a výplne administratívnej a výrobnej haly

Administratívna hala je opláštená na stenách 120 mm hrubými sendvičovými panelmi, strecha 160 mm hrubými panelmi. Výrobná časť haly je navrhnutá s menšou izoláciou a steny sú zo sendvičových panelov s hrúbkou 100 mm, strecha má hrúbku 120 mm. Administratívna časť a výrobná časť sú presvetlené pásmi okien, ktoré sú čiastočne otvárateľné. Hlavnú intenzitu svetla počas dňa dodávajú do výrobnej časti polykarbonátové panely v streche výrobnej haly, 14 kusov s dĺžkou 6 m. Hala je obsluhovaná centrálnym vstupom s hliníkovými dverami, v hale sú umiestnené 2 dvere, jedny na expedíciu tovaru a druhé na nakladanie strojov do výroby. V hale je veľmi efektívne navrhnuté osvetlenie - LED svietidlá.

Farebné riešenie haly a interiéru

Hala je navrhnutá podľa firemných farieb investora na základe vizualizácií. Na opláštenie haly boli použité farby biela RAL 9010, červená RAL 3000 a antracitová RAL 7016. Okná a výklady sú vo farbe antracit. Interiér haly je kompletne vo farbe RAL 9002 a konštrukcia haly je v sivej farbe RAL 7035. Administratívna časť je v interiéri kompletne obložená sadrokartónovými doskami a dlažba na prízemí spĺňa požiadavky požiarnej ochrany budovy. Súčasťou dodávky bol aj obklad sociálnych zariadení a dodávka 2 kuchýň.

Hodnotenie haly DPK

Chceli by sme sa poďakovať spoločnosti Unihal s.r.o. za perfektnú spoluprácu pri komplexnej výstavbe a realizácii našej výrobnej haly na kľúč. Spoľahlivosť a férovosť je tu na prvom mieste. Všetky komplikácie a problémy, ktoré sprevádzajú každú stavbu, boli vyriešené okamžite, bez meškania. Za našu spoločnosť DPK Morava, s.r.o. môžeme jednoznačne odporučiť spoločnosť Unihal s.r.o. ako dodávateľa montovaných hál. Marek Maňas, jednatel